• Wiadomości ogólne

• Plan pracy Szkolnego Koła Wolontariatu

na rok szkolny 2022/2023

Ważny jest rodzaj pomocy, którą się oferuje,

ale jeszcze ważniejsze od tego jest serce,

z jakim tej pomocy się udziela.”

Postanowienia ogólne

1. Wolontariat - to bezpłatne, świadome i dobrowolne działanie na rzecz innych, wykraczające poza więzi rodzinno- koleżeńsko- przyjacielskie.

2. Wolontariusz - osoba pracująca na zasadzie wolontariatu. Wolontariuszem może być każdy, w każdej dziedzinie życia społecznego, wszędzie tam, gdzie taka pomoc jest potrzebna.

3. Koło wolontariatu skierowane jest do ludzi młodych, którzy chcą pomagać innym, reagować czynnie na potrzeby środowiska, inicjować działania w środowisku lokalnym, wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne i kulturalne.

Cele i założenia

1. Rozwijanie wśród uczniów postaw otwartości i wrażliwości na potrzeby szkolnego i lokalnego środowiska.

2. Zapoznawanie z ideą wolontariatu.

3. Przygotowywanie młodzieży do podejmowania pracy wolontariusza.

4. Umożliwianie młodym podejmowania działań na rzecz potrzebujących pomocy.

5. Wspieranie ciekawych inicjatyw młodzieżowych, działań edukacyjnych.

6. Pomoc szkolnym rówieśnikom w trudnych sytuacjach.

7. Rozwijanie pasji i zainteresowań młodzieży.

8. Nauka samorządności.

Wolontariusze

1. Wolontariuszem może zostać każdy, kto pragnie służyć innym.

2. Działalność koła opiera się na zasadzie dobrowolności i bezinteresowności.

3. Członek klubu kieruje się bezinteresownością, życzliwością, chęcią niesienia pomocy, troską o innych.

4. Wolontariusz zna plan pracy oraz zakres obowiązków wolontariuszy i przestrzega ich.

5. Każdy członek wolontariatu swoim postępowaniem stara się promować ideę wolontariatu, być przykładem dla innych.

Struktura klubu wolontariusza

1. Na czele klubu wolontariusza stoi opiekun SKW.

2. Spośród wolontariuszy wybierani są liderzy, którzy są łącznikami z daną klasę.

Plan pracy Szkolnego Koła Wolontariatu

Miesiąc

Rodzaj działalności

WRZESIEŃ

- Zorganizowanie spotkania Szkolnego Koła Wolontariatu. - Zapoznanie uczniów z ideą wolontariatu. - Sprzątanie świata – Polska 2021, Fundacja Nasza Ziemia. /17.09.2021r./ - BohaterON w twojej szkole. / zapisy od 1.09.2021r./ - Marzycielska poczta – napisz list do chorego dziecka. - Zakręceni na dobro, zbiórka plastikowych nakrętek. - Pogotowie koleżeńskie.

PAŹDZIERNIK

- Do serca przytul psa, weź na kolana kota- 4 października - Międzynarodowy Dzień Zwierząt, zbiórka suchej karmy dla zwierząt znajdujących się w mieleckim schronisku. - 25 października - Dzień Kundelka, Dzień Ustawy o ochronie zwierząt. – konkurs fotograficzny Kocham zwierzęta, bo… - Wysyłanie życzeń do emerytowanych nauczycieli i pracowników z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej. - BohaterON w twojej szkole. - Marzycielska poczta – napisz list do chorego dziecka. - Zakręceni na dobro, zbiórka plastikowych nakrętek. - Pogotowie koleżeńskie.

LISTOPAD

- Góra grosza. - 20 listopada Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. - 21 listopada Dzień Życzliwości - konkurs plastyczny Medale Życzliwości. - Światowy Dzień Pluszowego Misia – 25 listopada, zbiórka kredek, pisaków i bloków współpraca z oddziałem pediatrycznym /Szpital Specjalistyczny im. Edmunda Biernackiego w Mielcu/

- Pogotowie koleżeńskie.

GRUDZIEŃ

- 5 grudnia Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Tydzień Dobrych Uczynków - w ramach Tygodnia Wolontariatu. - Wyślij pączka do Afryki 2021, Fundacja Kapucyni i Misje. - Góra grosza. - Marzycielska poczta – napisz list do chorego dziecka. - Zakręceni na dobro, zbiórka plastikowych nakrętek. - Wysyłanie życzeń do emerytowanych nauczycieli i pracowników szkoły. - Pogotowie koleżeńskie.

STYCZEŃ

- Adoptuj Karpacką Czwórkę WWF. - Marzycielska poczta – napisz list do chorego dziecka. - Zakręceni na dobro, zbiórka plastikowych nakrętek. - Pogotowie koleżeńskie.

LUTY

MARZEC

- Światowy Dzień Wody akcja PAH. /marzec 2022r./ - Marzycielska poczta – napisz list do chorego dziecka. - Zakręceni na dobro, zbiórka plastikowych nakrętek. - Pogotowie koleżeńskie.

KWIECIEŃ

- Marzycielska poczta – napisz list do chorego dziecka. - Wysyłanie życzeń do emerytowanych nauczycieli i pracowników szkoły. - Zakręceni na dobro, zbiórka plastikowych nakrętek. - Pogotowie koleżeńskie.

MAJ

- Prezenty bez pudła, zbiórka charytatywna UNICEF. - Marzycielska poczta – napisz list do chorego dziecka. - Zakręceni na dobro, zbiórka plastikowych nakrętek. - Pogotowie koleżeńskie.

CZERWIEC

- Marzycielska poczta – napisz list do chorego dziecka. - Zakręceni na dobro, zbiórka plastikowych nakrętek. - Pogotowie koleżeńskie. - Podsumowanie pracy Koła Wolontariatu w całym roku szkolnym 2021/2022.