• Chrzest Polski

Przyjęcie chrztu przez księcia Mieszka I w 996 r. jest tradycyjnie uważane za początek chrystianizacji Polski.Chrzest księcia nie był jedynie wydarzeniem religijnym, włączył bowiem rodzące się państwo polskie w krąg polityczno-kulturowy Europy łacińskiej otwierając przed krajem nieznane wcześniej możliwości - wyjście z kryzysu i przyłączenie się do zupełnie nowej strefy kulturowej i cywilizacyjnej.Sejm RP ustanowił Święto Chrztu Polski przyjęciem ustawy 22 lutego 2019 r.

• Dzień grecki

Nowa galeria Dzień grecki została dodana do albumu fotograficznego

19 kwietnia 2023 r. w naszej szkole został zorganizowany „Dzień grecki”, który miał na celu przybliżenie wiedzy o kraju należącym do Unii Europejskiej. Wysłuchaliśmy prezentacji o Grecji, w czasie której uczniowie mieli okazję podziwiać greckie krajobrazy, kulturę, obyczaje i zabytki. Największy zachwyt uczestników spotkania wzbudziły greckie Meteory, które są jedną z najbardziej malowniczych formacji skalnych na świecie, a na ich szczytach powstały prawosławne klasztory, do których prowadzą długie kręte schody. Następnie społeczność szkolna przy rytmach muzyki greckiej miała możliwość skosztowania greckich przysmaków. Na stole pojawiły się przekąski z sera fety, oliwek i pomidorków, kilka rodzajów pasty z oliwek oraz dwa gatunki waniliowej chałwy oraz chrupiące sezamki. Biorąc udział w „Dniu greckim” nasi najmłodsi

• Schools Go Green

W ostatnim czasie nasza szkoła brała udział w programie pilotażowym międzynarodowego
            Projektu Erasmus+ Schools Go Green dotyczącym zmiany klimatu, realizowanym przez
            Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie.
            „Projekt Schools Go Green” jest zgodny z zaleceniem Komisji Europejskiej EU GREEN
            DEAL 2019, które zachęca państwa członkowskie do podjęcia wyzwania zielonej
            transformacji i przejścia na bardziej zieloną i zdrowszą planetę. W dzisiejszych czasach
            rozwiązywanie problemów ekologicznych wymaga zwiększenia świadomości, postaw i
            wiedzy ludzi na ten temat. Celem projektu m.in. jest rozwijanie wśród uczniów, nauczycieli i
            rodziców postawy proekologicznej oraz kształtowanie odpowiedzialnego i opiekuńczego
            stosunku dla środowiska od najmłodszych lat.
            Na lekcjach geografii uczniowie klasy 5 i 6 realizowali wybrane zagadnienia programu.
            Uczniowie klasy 5 zaczęli od te

• Lubelszczyzna w legendach

konkurs dla klas 4 - 8

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie literackim. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas IV – VIII szkoły podstawowej i odbywa się w dwóch kategoriach:

Kategoria I - uczniowie Polacy,

Kategoria II – uczniowie z Ukrainy uczęszczający do szkół polskich.

• Konkurs „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”

Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki zapraszają uczniów klas 4-7 szkół podstawowych do udziału w 2 edycji ogólnopolskiego konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”.

Zadaniem uczestników jest stworzenie drzewa genealogicznego (dowolną techniką, w formacie pdf lub HTML) i opisanie dziejów swojej rodziny na podstawie m.in. rozmów (wywiadów) z bliskimi oraz informacji, dokumentów i zdjęć znalezionych w archiwum rodzinnym i w Archiwach Państwowych.

• Ogłoszenie wyników konkursu

30 marca odbył się w naszej szkole konkurs wiedzy o Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych dla klasy 4 i 5. Celem konkursu było zachęcenie młodzieży do wzbogacenia wiedzy o krajach anglojęzycznych, doskonalenie znajomości języka angielskiego oraz motywowanie uczniów do samodzielnego wyszukiwania różnych informacji. Zwyciężczynią konkursu jest Julia Peret z kl. 5. Gratulujemy wszystkim uczestnikom świetnych rezultatów.

• Spotkanie przed Wielkanocą

Nowa galeria Spotkanie przed Wielkanocą została dodana do albumu fotograficznego

W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi uczniowie klas 1 - 3 wzięli udział w konkursie plastycznym pt. "Plakat wielkanocny w języku angielskim". Celem konkursu było rozwijanie kreatywności dzieci, kultywowanie tradycji świątecznych i rozwijanie wyobraźni plastycznej. Podczas oceny prac pod uwagę brana była oryginalność, kreatywność, estetyka i technika wykonanej pracy. Zwyciązcom - Zuzi z kl. III i Mikołajowi z kl. II - gratulujemy, a wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i kultywowanie pięknych tradycji wielkanocnych.